Esperal to substancja wykorzystywana z powodzeniem w terapii osób uzależnionych od alkoholu. W postaci wszywki alkoholowej skutecznie wspiera alkoholika w walce z nałogiem. Ta awersyjna metoda terapeutyczna wywołuje w psychice pacjenta określone zmiany, przeciwne dotychczasowym wrażeniom i doświadczeniom. Znamienny jest fakt, że działa ona jedynie u osób spożywających alkohol – dla trzeźwego organizmu pozostaje obojętna i nieodczuwalna.
Aby skorzystać z wszywki alkoholowej (Esperal), należy skontaktować się z lekarzem. To on określa bowiem istniejące wskazania oraz ewentualne przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Mimo że samo „zaszycie” jest bezpieczne i nie wymaga większej interwencji chirurgicznej, nadal pozostaje ono procedurą medyczną. W związku z tym należy zachować odpowiednie środki ostrożności zapobiegające występowaniu powikłań i objawów niepożądanych.
Spis treści
Esperal czy Anticol?
Substancją czynną Esperalu jest disulfiram dostępny w formie doustnej oraz podskórnej. Środek przeznaczony do przyjmowania drogą doustną nosi nazwę Anticol. Cieszy się mniejszą popularnością niż Esperal, ze względu na ograniczoną wygodę stosowania. Pacjent podczas leczenia musi bowiem pamiętać o systematycznym przyjmowaniu konkretnych dawek leku. Tylko prawidłowo stosowany disulfiram jest skuteczny. Chory nie może dopuścić do wystąpienia sytuacji, w której substancji czynnej zabraknie w jego krwiobiegu. Wystarczy zatem chwila nieuwagi, by sprawić, że terapia Anticolem stanie się nieefektywna.
Esperal ma natomiast jedną główną zaletę – raz wszyty do organizmu działa nawet do 12 miesięcy. Substancja czynna, disulfiram, uwalnia się do organizmu pacjenta stopniowo. Wszyta dawka jest tak dobrana, by zapewnić jak najwyższy poziom skuteczności, a przez to i jakości przebiegu terapii. Substancja czynna obu leków jest więc taka sama. Diametralnie różni się jednak sposób ich stosowania i dawkowania. W obu przypadkach alkoholicy podczas terapii awersyjnej powinni pozostawać pod opieką specjalistów. Konieczne jest również stosowanie się do wszelkich wskazówek lekarza prowadzącego, zwłaszcza tych dotyczących wstrzemięźliwości od alkoholu.
Abstynencja podczas terapii z użyciem disulfiramu jest konieczna w celu zapewnienia bezpieczeństwa pacjentowi. Jeśli alkoholik się „zaszywa”, a następnie nadal spożywa alkohol i to w nadmiernych ilościach, skazuje się na występowanie szeregu nieprzyjemnych i niebezpiecznych dolegliwości. Esperal blokuje w organizmie człowieka wytwarzanie dehydrogenazy aldehydowej. To enzym konieczny do odpowiedniego trawienia alkoholu etylowego. Disulfiram upośledza wobec tego prawidłowe funkcjonowanie wątroby. W żaden sposób nie odczuje tego trzeźwy alkoholik. Jednak gdy sięgnie nawet po niewielką ilość alkoholu, w jego ciele rozpocznie się reakcja disulfiramowa. Substancja odurzająca strawiona będzie do postaci toksycznej (aldehydu octowego). Nieszybko nastąpi jej przekształcenie w substancję obojętną dla organizmu (kwas octowy). Dzieje się tak właśnie dlatego, że wątroba nie ma wystarczających ilości enzymu koniecznego do przeprowadzenia tej, istotnej dla procesu trawienia, przemiany.
Kto korzysta z Esperalu?
„Zaszyć” się z użyciem Esperalu może niemal każdy. Najczęściej z możliwości terapeutycznych, jakie daje wszywka alkoholowa, korzystają osoby uzależnione od alkoholu. Aby poddać się zabiegowi, należy zachować abstynencję przez przynajmniej 24 godziny przed kwalifikacyjną wizytą lekarską. Alkoholicy często decydują się wobec tego najpierw na detoks, a później zgłaszają się na wszycie wszywki. Podczas odtrucia alkoholowego możliwe jest bowiem bezpieczne przerwanie ciągu alkoholowego pod czujnym okiem specjalistów. Samodzielne zaprzestanie picia często okazuje się ponad siły chorego. Doskwierają mu uciążliwe objawy głodu alkoholowego, nie ma on wystarczająco silnej motywacji wewnętrznej, jest samotny i w konsekwencji rozpoczyna kolejny ciąg alkoholowy. Wsparcie osób bliskich i terapeutów jest zatem dla niego niezwykle istotne.
Wszywka jest dla pacjentów atrakcyjnym rozwiązaniem głównie ze względu na jej małą inwazyjność. Gdy pacjent stosuje się do zaleceń lekarskich, nie odczuwa żadnych skutków ubocznych związanych z działaniem Esperalu. Może prowadzić dotychczasowy tryb życia, tyle że w trzeźwości. Możliwa jest aktywność zawodowa i fizyczna. Substancja nie powoduje ponadto problemów z koncentracją i prowadzeniem pojazdów. Również cena wszywki alkoholowej pozwala na skorzystanie z niej osobom o różnym statusie materialnym. Nie jest ona wygórowana. Co więcej, wszywka jest niewidoczna dla otoczenia – prawidłowo stosowana nie stanie się powodem dyskomfortu czy wstydu. W rzeczywistości nikt nie musi się dowiedzieć, że chory ma trudności z nadmiernym spożywaniem alkoholu.
Esperal – kiedy i gdzie się „zaszyć”?
Z zabiegu „zaszycia się” warto skorzystać na początkowym etapie leczenia alkoholizmu. Wszywka wpływa bowiem w sposób znaczący na psychikę pacjenta. Gdy połączy się ją z innymi elementami terapii choroby alkoholowej, to jest ona najskuteczniejszą metodą na wygranie walki z nałogiem. Zaprzestanie spożywania alkoholu nie jest łatwe, zwłaszcza jeśli pacjent miał skłonności do ciągnących się w nieskończoność epizodów nadmiernego picia, czyli tzw. ciągów. Najlepiej, gdy pacjent korzysta z wszywki, jednocześnie będąc pod opieką specjalisty podczas detoksu alkoholowego. Zyskuje wtedy poczucie bezpieczeństwa i pewność, że ma na kogo liczyć w kryzysowych sytuacjach. Najgorszą sytuacją, jaka może się przytrafić „zaszytemu” alkoholikowi, jest spożycie alkoholu podczas terapii.
W momencie rozpoczęcia leczenia alkoholizmu z wykorzystaniem metody awersyjnej nie jest istotna płeć pacjenta ani stopień jego uzależnienia. Musi być on jedynie pełnoletni, bez przeciwwskazań. Wraz z psychoterapią alkoholizmu Wszywka alkoholowa wspomaga zmianę nastawienia chorego do swoich trudności. Pod wpływem awersyjnego działania substancji dostrzega on swój nałóg, jego konsekwencje, wzbudza w sobie wewnętrzną motywację do walki. Jednocześnie boi się o własne zdrowie i życie, a strach powstrzymuje go przed piciem.
Jeśli chcesz wszyć Esperal, Rzeszów przychodzi z pomocą. Zabieg „zaszycia” dostępny jest w Centrum Medycznym Galmedic. Pacjent ma tutaj możliwość skorzystania z kilku opcji cenowych. Wszycie wszywki w pakiecie STANDARD kosztuje 650 złotych. Możliwe jest ponadto skorzystanie z pakietów PLUS i MAX, nieco droższych, ale zawierających w ofercie więcej udogodnień. W placówce dostępne są również z pozostałe elementy kompleksowej terapii alkoholizmu: detoks i psychoterapia. Zabieg wszycia Esperalu przeprowadzany jest w bezpiecznej i komfortowej atmosferze. Personel dba o wygodę i dyskrecję. Lek wszywa chirurg w znieczuleniu miejscowym pacjenta. Dzięki temu chory nie czuje bólu, a pozostaje przytomny podczas zabiegu. W celu umieszczenia substancji w organizmie pacjenta wykonuje się jedynie niewielkie nacięcie w jego skórze. Ma ono zwykle głębokość kilku centymetrów. Lekarz umieszcza bowiem jałową tabletkę z disulfiramem podpowięziowo, musi więc „dostać” się do obszaru mięśniowego.
Rekonwalescencja
Zabieg kończy się zaszyciem rany i założeniem opatrunku. Po kilku dniach pacjent zgłasza się na ściągnięcie szwów. W tym czasie nie musi jednak powstrzymywać się od wykonywania codziennych obowiązków. W większości przypadków rekonwalescencja przebiega szybko i bezproblemowo. Pacjent powinien jedynie dbać o higienę rany. Konieczna jest zmiana opatrunku i przemywanie miejsca wszycia. Oprócz tego warto doglądać ranę i późniejszą bliznę, by szybko zareagować w razie zauważenia niepożądanych objawów. Zalicza się do nich przede wszystkim: nadmierny ból, świąd w okolicy blizny, rozejście rany, krwawienie, objawy infekcji. W przypadku wątpliwości i pogarszającego się samopoczucia należy pilnie skontaktować się z lekarzem.