badanie EKG
Fot.: Pexels.com

Badanie EKG to procedura pomiaru aktywności elektrycznej mięśnia sercowego, która może zmieniać się w przebiegu wielu schorzeń serca. Impulsy rejestrowane są dzięki elektrodom rozmieszczonym na ciele pacjenta i umożliwiają uzyskanie charakterystycznego zapisu aktywności elektrycznej serca.

Na czym polega badanie EKG?

zapis ekg
Fot.: Pexels.com

Elektrokardiogram (EKG) jest jednym z najprostszych i najszybszych testów stosowanych do oceny serca. Elektrody (małe, plastikowe plamy, które przyklejają się do skóry) są umieszczane w niektórych miejscach na klatce piersiowej, ramionach i nogach. Elektrody są podłączone do maszyny EKG za pomocą przewodów ołowianych. Aktywność elektryczna serca jest następnie mierzona, interpretowana i drukowana. Do organizmu nie wysyła się energii elektrycznej.

Naturalne impulsy elektryczne koordynują skurcze różnych części serca, aby utrzymać przepływ krwi. EKG rejestruje te impulsy, aby pokazać, jak szybko serce bije, czy rytm jest stały lub nieregularny, jaka jest siła i czas impulsów elektrycznych, gdy poruszają się po różnych częściach serca. Zmiany w EKG mogą być oznaką wielu chorób związanych z sercem.

Poza badaniem EKG spoczynkowym można wykonać także EKG wysiłkowe, w przebiegu którego pomiarowi EKG towarzyszy aktywność fizyczna na bieżni. Z kolei Holter to 24 – godzinne badanie aktywności elektrycznej serca.

Wskazania do badania EKG

Badanie EKG może być wykonane w celu zdiagnozowania schorzeń serca, a także monitorowania efektywności leczenia. Najczęstsze wskazania do wykonania badania EKG są następujące:

  • zdiagnozowanie przyczyny bólu w klatce piersiowej
  • pojawienie się objawów mogących sugerować zaburzenia pracy serca, takich jak silne zmęczenie, duszność, zawroty głowy lub omdlenia, kołatanie serca, nadciśnienie
  • ocena ogólnego stanu zdrowia serca przed zabiegami, takimi jak operacja lub po leczeniu chorób, takich jak zawał serca, zapalenie wsierdzia (zapalenie lub zakażenie jednego lub więcej zastawek serca), po operacji serca lub cewnikowaniu serca
  • ocena, jak działa wszczepiony rozrusznik serca
  • monitorowanie skuteczności farmakoterapii

Ponadto u osób powyżej 45 roku życia badanie EKG powinno być wykonywane profilaktycznie.

Jak przygotować się do badania EKG

Badanie EKG nie musi być wykonywane na czczo, nie ma także ograniczeń dotyczących spożywania płynów. W dniu badania należy unikać nadmiernego wysiłku fizycznego, gdyż może to przyspieszyć częstość pracy serca. Na pięć minut przed badaniem aktywność fizyczną należy ograniczyć do minimum. Dzień przed badaniem należy unikać alkoholu i innych używek. Należy poinformować lekarza o zażywanych lekach, gdyż mogą wpłynąć na przebieg badania i jego interpretację.

Badanie EKG krok po kroku

monitorowanie serca
Fot.: Pexels.com

Elektrokardiogram to badanie nieinwazyjne i bezbolesne, trwa około 10 minut. Pacjent rozbiera się od pasa w górę i kładzie się na plecach na stole. Do klatki piersiowej pacjenta przykładane jest 6 elektrod mocowane przyssawkami lub gumowymi paskami, a do nadgarstków i kostek elektrody mocowane są przy pomocy dużych spinaczy. Po podłączeniu wszystkich elektrod uruchamiana jest aparatura EKG, a elektrody odbierają sygnały z serca; sygnały te przetwarzane są przez aparaturę i zapisywane na papierze w postaci wykresu EKG.

Badanie EKG może dostarczyć informacji o wielu nieprawidłowościach związanych z funkcjonowaniem serca. Pozwala wykazać obecność zaburzeń rytmu, nieprawidłowego ukrwienia mięśnia sercowego, zaburzenia poziomu elektrolitów wpływającego na pracę serca, aktualny zawał serca lub zawał przebyty w przeszłości.

Przeciwwskazania do EKG

Badanie EKG to nieinwazyjna procedura, w przypadku której nie ma żadnych przeciwwskazań. Badanie może być wykonane u każdego pacjenta bez względu na stan zdrowia, przeszkodą nie jest nawet rozrusznik serca. Nie ma ponadto ryzyka wystąpienia jakichkolwiek przeciwwskazań do badania.

Bibliografia:

Hampton J., EKG w praktyce; Elsevier, 2019

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here