Dyskopatia
Fot.: Unsplash.com

Dyskopatia to schorzenie dotyczące dysków, czyli krążków międzykręgowych. W przebiegu dyskopatii dochodzi do uszkodzenia czy zwyrodnienia dysku. Wówczas rozwija się przepuklina dysku, czyli jego przemieszczenie czy wybrzuszenie, prowadzące do ucisku na nerwy. Objawia się to silnym bólem oraz mrowieniem i drętwieniem kończyn czy zaburzeniami czucia. Leczenie dyskopatii sprowadza się do farmakoterapii, rehabilitacji, a w razie potrzeby – zabiegu operacyjnego.

Czym jest dyskopatia?

przyczyny dyskopatii
Fot.: Unsplash.com

Fizjologiczną rolą chrzęstnego dysku jest ochrona kręgów przed działającymi na nie siłami obciążeniowymi. Przy stałym przeciążeniu kręgosłupa, dysk ulega spłaszczeniu, odwodnieniu, wyschnięciu i pękaniu. Ostateczną konsekwencją jego przeciążenie jest wysuniecie z anatomicznego położenia i uciskanie nerwów. Najczęściej dyskopatia kręgosłupa dotyczy odcinka lędźwiowego, rzadziej szyjnego, a sporadycznie – piersiowego. Objawy dyskopatii zależą od lokalizacji; zazwyczaj jest to ból kręgosłupa, promieniujący na okoliczne obszary ciała, mrowienie kończyn, zawroty i bóle głowy.

Przyczyny dyskopatii

Za rozwój dyskopatii odpowiada szereg czynników, które oddziałują na strukturę krążków międzykręgowych i sprzyjają zmianie ich struktury. Przede wszystkim mowa o ciężkiej pracy fizycznej, zwłaszcza wymagającej powtarzania skrętów tułowia lub schylania się, a także o intensywnej aktywności fizycznej. Sprzyja to przeciążeniom kręgosłupa i stopniowej utracie przez krążki międzykręgowe ich funkcji amortyzujących.

Czynnikiem związanym z większym ryzykiem rozwoju dyskopatii kręgosłupa jest nadmierna masa ciała, zwłaszcza otyłość brzuszna, która przeciąża odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Kolejne przyczyny dyskopatii to:

  • siedzący tryb życia
  • długotrwała jazda samochodem i narażenie na wibracje
  • urazy kręgosłupa i kontuzje
  • starszy wiek
  • długotrwały stres powodujący nadmierne napięcie mięśni pleców
  • osteoporoza
  • palenie papierosów
  • wady postawy (np. skolioza)
  • predyspozycje genetyczne.

Objawy dyskopatii

Dyskopatia może rozwijać się jako postać ostra i przewlekła. Dyskopatia ostra objawia się wystąpieniem nagłego, ostrego bólu, który mija zazwyczaj po 1 – 3 tygodniach. Bardzo często ustąpieniu bólu towarzyszy utrzymywanie się zaburzeń czucia, mrowienia i drętwienia kończyn. Z kolei postać przewlekła dyskopatii cechuje się stopniowo narastającym bólem, który utrzymuje się przez dłuższy czas.

Objawy dyskopatii zależą od lokalizacji zmienionego chorobowo dysku. Dyskopatia odcinka szyjnego wiąże się z występowaniem bólów i zawrotów głowy, dyskopatii odcinka piersiowego może towarzyszyć osłabienie siły kończyn górnych, ich drętwienie i mrowienie. Z kolei dyskopatia lędźwiowa, której najczęstszą postacią jest rwa kulszowa, przebiega z zaburzeniami czucia w kończynie dolnej, ich niewładności, a także osłabieniem siły mięśniowej.

Diagnostyka dyskopatii

W celu rozpoznania dyskopatii konieczne jest przeprowadzenie odpowiednich badań obrazowych. Rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa oraz badanie RTG pozwalają zlokalizować zmiany dyskopatyczne i określić ich charakter.

Leczenie dyskopatii

leczenie dyskopatii
Fot.: Unsplash.com

Zdecydowana większość przypadków dyskopatii nie wymaga leczenia operacyjnego. W celu złagodzenia bólu stosuje się leki przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz leki rozluźniające mięśnie otaczające kręgosłup. Skuteczne mogą okazać się także domięśniowe zastrzyki z witaminy B12. Podstawowe znaczenie w terapii dyskopatii ma rehabilitacja ruchowa i fizjoterapia. Zalecana jest umiarkowana, regularna aktywność fizyczna, masaże, elektrostymulacja oraz TENS, kinesiotaping, krioterapia.

Konieczność leczenia operacyjnego zachodzi wówczas, gdy pojawiają się takie zaburzenia neurologiczne jak brak czucia, niedowład lub porażenie kończyny, zaburzenia zwieraczy skutkujące nietrzymaniem moczu lub stolca. Leczenie operacyjne sprowadza się do usunięcia krążka międzykręgowego uciskającego nerw. Bardziej inwazyjne metody leczenia to wstawienie protezy dysku lub stabilizacja kręgosłupa metalowymi płytkami.

Bibliografia:

Zawadka M. i in., bóle odcinka lędźwiowego kręgosłupa a zmiany zwyrodnieniowe; Geriatria 2017, 11

Kułak W., Kondzior D., Dyskopatia kręgosłupa odcinka lędźwiowo-krzyżowego w korelacji z natężeniem bólu, depresją i akceptacją choroby; Probl Hig Epidemiol 2010, 91(1)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here