derma roller
Fot.: Unsplash.com

Derma roller to niewielkie urządzenie wykorzystywane w zabiegu mezoterapii mikroigłowej. Zabieg ten sprowadza się do kontrolowanego uszkodzenia skóry na drodze jej nakłuwania, co skutkuje stymulowaniem procesów regeneracyjnych. Zabiegi z wykorzystaniem derma rollera znajdują wszechstronne zastosowanie w gabinetach medycyny estetycznej, coraz częściej wykorzystywane są także w domowej pielęgnacji skóry. Nakłuwanie skóry derma rollerem pozwala uzyskać efekt odmłodzenia twarzy, zredukowania licznych defektów skórnych (rozstępy, zmarszczki, rozszerzone pory, przebarwienia), poprawy kondycji skóry twarzy i ciała.

Derma roller – co to jest?

rollowanie ciała
Fot.: Unsplash.com

Derma roller, określany także jako mezoroller to niewielkie urządzenie zbudowane z rączki oraz obrotowej rolki wyposażonej w liczne, niewielkie igiełki. Igiełki wykonane są ze stopów tytanu lub stali, a ich długość waha się od 0,2 do 3 mm. Derma roller tytanowy czy stalowy może posiadać od kilkudziesięciu do nawet tysiąca igiełek. Już po kilku zabiegach igiełki zaczynają się stopniowo tępić, a gdy nie wbijają się w skórę tak swobodnie jak dotychczas – konieczna jest wymiana głowicy. Gdzie można kupić derma roller? Tego typu urządzenia dostępne są w sklepach internetowych, drogeriach czy niektórych sklepach medycznych.

W zależności od długości igiełek, wyróżnia się dermo rollery kosmetyczne oraz medyczne. Dermo roller kosmetyczny cechuje się długością igiełek od 0,1 do 0,3 mm. Przeznaczeniem takich derma rollerów jest nakłuwanie powierzchniowej warstwy skóry w celu zwiększenia penetracji związków aktywnych preparatów aplikowanych na skórę podczas zabiegu. Z kolei derma roller medyczny posiada igiełki o długości powyżej 0,3 mm. Niektóre z derma rollerów medycznych mogą być wykorzystywane w warunkach domowych. Jak wybrać odpowiedni derma roller do pielęgnacji twarzy i ciała? Zabieg w domu na twarz może być wykonany przy pomocy następujących derma rollerów:

  • derma roller z igiełkami o długości 0,2 mm przeznaczony jest do nakłuwania skóry głowy, a także delikatnej okolicy oczu i ust
  • derma roller z igiełkami o długości 0,5 mm idealnie sprawdzają się do nakłuwania skóry twarzy i szyi
  • derma roller z igiełkami o długości 1 mm wykorzystywane są do nakłuwania skóry ciała

Derma rollery o długości igieł 1,5 mm oraz 2 mm używane powinny być wyłącznie w gabinetach kosmetycznych i medycyny estetycznej.

Derma roller – efekty

Derma roller umożliwia poprawę zarówno struktury, jak i funkcji skóry. Dzięki nakłuwaniu skóry derma rollerem możliwe jest ujędrnienie skóry i zwiększenie jej gęstości, wygładzenie zmarszczek, redukcja poszerzonych porów. Skóra zyskuje zdrowy koloryt, drobne przebarwienia i płytkie blizny potrądzikowe stają się mniej widoczne. Zastosowanie nakłuwania derma rollerem obszaru ud, brzucha czy pośladków umożliwia natomiast zredukowanie widoczności cellulitu i rozstępów.

roller na włosy
Fot.: Unsplash.com

Ponadto można nakłuwać skórę głowy derma rollerem. Efekty takich zabiegów to pobudzenie mikrokrążenia w skórze głowy, a także usprawnienie penetracji związków aktywnych, co wykorzystywane jest w celu wzmocnienia włosów. W ten sposób można ograniczyć nadmierne wypadanie włosów i wspomagać terapię łysienia.

Derma roller – jak używać?

Pierwszym etapem zabiegu jest staranne zdezynfekowanie derma rollera. Dezynfekcja może być przeprowadzona z wykorzystaniem specjalnych preparatów do dezynfekcji lub 70% alkoholu. Konieczne jest także staranne oczyszczenie skóry; w przypadku zabiegów na twarzy należy usunąć makijaż odpowiednim środkiem do demakijażu, a następnie odkazić skórę preparatem typu Octenisept. Kolejnym etapem jest zaaplikowanie na skórę odpowiedniego serum, po czym można przystąpić do nakłuwania skóry. Najważniejsze zasady prawidłowego nakłuwania skóry derma rollerem są następujące:

  • skórę należy nakłuwać, wykonując płynne ruchy rollerem
  • nacisk na skórę powinien być jednakowy w każdym miejscu; zbyt mały nacisk sprawia, że zabieg nakłuwania nie będzie efektywny, zaś nacisk zbyt duży stwarza ryzyko nadmiernego uszkodzenia skóry
  • każde miejsce powinno być nakłute kilka razy, co uzyskać można prowadząc roller w kierunku pionowym, poziomym oraz skośnie
  • po zakończeniu zabiegu należy umyć derma roller pod bieżącą wodą, a po wyschnięciu zdezynfekować

Częstość zabiegu nakłuwania skóry derma rollerem uwarunkowana jest długością igiełek. W przypadku igieł o długości 0,2 mm można wykonywać co 2 – 3 dni, zaś nakłuwanie igłami 0,5 – 1 mm można powtarzać raz na tydzień. W przypadku igieł dłuższych zabieg może być powtórzony dopiero po całkowitym wygojeniu się skóry, a zatem po upływie około 4 tygodni.

Dermaroller – przeciwwskazania i efekty uboczne

Nie każdy może zdecydować się na zabieg nakłuwania skóry. Przeciwwskazania do użycia derma rollera to przede wszystkim wszelkie choroby skórne – stany zapalne, zmiany trądzikowe, infekcje bakteryjne, wirusowe lub grzybicze skóry. Nakłuwanie nie jest wskazane u osób cierpiących na nowotwory, cukrzycę, zaburzenia krzepliwości krwi, a także u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Możliwe powikłania po zabiegu nakłuwania skóry derma rollerem obejmują rozwój infekcji, a w przypadku stosowania rollera o najdłuższych igłach – możliwość uszkodzenia nerwów. Przejściowe zaczerwienienie skóry po zabiegu oraz jej łuszczenie się jest prawidłową reakcją skóry na nakłuwanie.

Bibliografia:

Styczeń P., Dermarollery w kosmetologii i medycynie estetycznej; Kosmetologia Estetyczna, 2015

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here