Czym grozi zaniedbywanie zębów?

0
892

Poranne i wieczorne mycie zębów jest jednym z najważniejszych nawyków higienicznych, do których zobowiązują nas nie tylko uwarunkowania kulturowe, ale również względy profilaktyczne. Z higieną jamy ustnej bywa jednak różnie…

Myjemy zęby, aby pozbyć się resztek po jedzeniu i zapewnić sobie świeży oddech. Jednak nie do końca zdajemy sobie sprawę z tego, że częste i prawidłowe mycie zębów może ustrzec nas przed poważniejszymi powikłaniami zdrowotnymi. Jak to się dzieje? Przekonamy się o tym za chwilę.

Myjąc zęby, pozbywamy się nie tylko resztek pokarmu czy nieprzyjemnego zapachu. Pozbywamy się także bakterii, które w naszej jamie ustnej się znajdują. Przypomnijmy, że aby bakterie mogły się rozwijać, potrzebują odpowiedniej temperatury, wilgotności i pokarmu. Wszystkie te warunki spełnia nasza jama ustna, więc jest to dla bakterii prawdziwy „raj”. Więc rozwijają się one tam na potęgę. Jeżeli ich w miarę szybko nie zwalczymy, będziemy mieli z tego powodu masę kłopotów. Po pierwsze, bakterie zaatakują nasze zęby i będą je stopniowo osłabiać, niszczyć, aż same wypadną albo będzie je musiał usunąć dentysta. Nie trzeba chyba nikomu mówić, że człowiek bez zębów nie wygląda zbyt atrakcyjnie. Ale kłopoty z zębami to nie jedyny problem związany z ich zaniedbywaniem. Nie możemy zapomnieć, że bakterie gnieżdżące się w jamie ustnej mogą zaanektować również żołądek i żyły, a następnie rozprzestrzenić się w całym organizmie. Będą wytwarzać różnego rodzaju toksyny, które mogą np. uszkodzić naszą trzustkę i doprowadzić do cukrzycy typu 2. Ponadto kłopoty może mieć też nasze serce. Gdy różnego rodzaju drobnoustroje przedostaną się do żył, krew staje się bowiem gęstsza, przez co sercu o wiele trudniej jest pracować. Ponadto próchnica sprzyja rozwojowi nowotworów, zwiększa też ryzyko zachorowania na sepsę. Co więcej, może trwale uszkodzić stawy i wywoływać na tym tle dojmujące bóle.

Ludzie często nie zdają sobie sprawy, jak ważne jest codzienne mycie zębów. Dzięki higienie jamy ustnej nie tylko zapewnimy naszym zębom piękny wygląd, ale ustrzeżemy też organizm przed szkodliwym oddziaływaniem różnego rodzaju bakterii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here