cynamon
Fot.: Unsplash.com

O tym, że aby schudnąć, trzeba skomponować niskokaloryczna dietę – wie każdy. Deficyt kalorii rzędu 500 kalorii względem całkowitego zapotrzebowania organizmu, pozwala bezpiecznie schudnąć około 2 – 3 kilogramów miesięcznie. Równie ważna co kaloryczność diety jest jej skład jakościowy. Dieta odchudzająca powinna bazować na nieprzetworzonych produktach, które są najzdrowsze, a zarazem najtańsze. Mowa bowiem o sezonowych warzywach i owocach, kaszach i makaronach pełnoziarnistych, roślinach strączkowych oraz chudych mięsach. Poza kalorycznością diety i jej jakością, warto zadbać także o włączenie do jadłospisu naturalnych spalaczy tłuszczu.

Jak cynamon wspomaga odchudzanie?

spalacze tłuszczu w diecie
Fot.: Unsplash.com

Cynamon zawiera żelazo, wapń, mangan, magnez, cynk i fosfor, a także witaminy z grupy B, witaminę C, A, E i K. Ponadto cynamon zawiera ponadto aldehyd cynamonowy o właściwościach antynowotworowych oraz epikatechinę o pozytywnym wpływie na układ nerwowy. Dzięki wysokiemu potencjałowi antyoksydacyjnemu cynamon wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Neutralizując wolne rodniki cynamon ogranicza rozwój wielu chorób cywilizacyjnych i może spowalniać procesy starzenia się organizmu.

Cynamon może wspomagać kurację odchudzającą na drodze:

  • normalizowania poziomu glukozy we krwi
  • pobudzania procesów trawiennych
  • normalizuje poziom lipidów we krwi
  • usprawnienia spalania tłuszczów na drodze zwiększonej termogenezy.

Jak spożywać cynamon?

Cynamon można spożywać na wiele sposobów. Najprostszy to dodawanie sproszkowanego cynamonu do potraw – zup, mięs, owsianek, koktajli, wypieków. Cynamon to doskonały dodatek do kawy – dzięki wyjątkowym walorom smakowym z powodzeniem może zastąpić cukier (co dodatkowo usprawni redukcję masy ciała). Cynamon można ponadto dodawać do herbaty; niektórzy zalewają wrzątkiem laskę cynamonu i piją sporządzony w ten sposób napar, np. z dodatkiem miodu czy plasterków pomarańczy i goździków. W ciągu całego dnia można popijać wodę z cynamonem. W celu jej przyrządzenia wystarczy zagotować litr wody i dodać 2 łyżki mielonego cynamonu, po czym gotować przez pięć minut. Następnie napar należy ostudzić i dodać łyżkę miodu.

Kolejny przepis na zdrową, smakową wodę z cynamonem to:

  • litr wody
  • dwa zielone jabłka
  • laska cynamonu
  • sok z jednej cytryny

Składniki wystarczy wymieszać i odstawić na noc do lodówki; następnego dnia możemy cieszyć się orzeźwiającym smakiem napoju.

Bardzo zdrowe jest także połączenie wody z cynamonem, kurkumą, miodem i sokiem z cytryny. Dzięki dodatkowi kurkumy taki napój pobudza procesy trawienne, doskonale normalizuje poziom cholesterolu we krwi oraz nasila termogenezę. Dzięki temu nie brakuje nam energii, a proces odchudzania przebiega sprawniej. Po taki napój można sięgać np. przed treningiem – dzięki temu spalimy znacznie więcej kalorii. Skuteczny jest także miks cynamonu i innej rozgrzewającej przyprawy – imbiru.

Jakie inne spalacze tłuszczu można włączyć do diety?

naturalne termogeniki
Fot.: Unsplash.com

Cynamon to nie jedyny naturalny spalacz tłuszczu. Inne z nich to chociażby zielona kawa i herbata. Zielona kawa zawiera unikatowy kwas chlorogenowy, który wykazuje następujące działanie:

  • ogranicza wchłanianie cukrów i normalizuje poziom glukozy we krwi
  • wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn
  • przyspiesza przemianę materii, a zwłaszcza spalanie tkanki tłuszczowej

Doskonałymi spalaczami tłuszczu są także ostre przyprawy: imbir, kurkuma, chilli, pieprz cayenne. Warto dodawać je do jak największej ilości potraw – oczywiście, o ile nie cierpisz po nich na podrażnienie żołądka. Godne uwagi są także grejpfruty, ananasy oraz ocet jabłkowy.

Bardzo ważne jest ponadto odpowiednie nawodnienie organizmu, czyli wypijanie co najmniej dwóch litrów wody dziennie. Jest to niezbędne dla prawidłowego przebiegu procesów metabolicznych, a zatem – do sprawnego odchudzania. Jeśli dołączysz do tego regularną aktywność fizyczną – sukces gwarantowany. Nawet spacery na świeżym powietrzu zdziałają cuda.

Bibliografia:

Kaławaj K., Lemieszek M., Prozdrowotne właściwości cynamonu; Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2015

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here