Co wpływa na udane współżycie w związku

Intymność to bardzo ważny element związku, tworzący bliską więź z partnerem. Na jakość współżycia wpływ ma wiele różnych spraw, od umiejętności komunikowania swoich potrzeb po pomysłowość chroniącą przed rutyną i monotonią. Istotne jest również ogólne samopoczucie. Dowiedz się, jakie jeszcze czynniki wpływają na udane współżycie i jak zaradzić ewentualnym problemom.

Spis treści

Co ma wpływ na udane współżycie?

Udane współżycie zależy od wielu czynników. Zalicza się do niego ogólna atmosfera w związku i wzajemna atrakcyjność partnerów, ale także umiejętność zadbania o potrzeby drugiej strony i komunikowania swoich własnych potrzeb. Wiele osób, zarówno mężczyzn, jak i kobiet, krępuje się mówić otwarcie o tym, czego oczekuje od zbliżenia i jak ich zdaniem powinno wyglądać udane współżycie seksualne. To błąd, często prowadzący do frustracji, a nawet rozpadu związku. Swoje oczekiwania można zakomunikować w subtelnej i delikatnej formie, niekoniecznie literalnie, nie należy jednak tłumić swoich potrzeb, o ile druga strona jest skłonna je zaakceptować.

Na udane współżycie wpływ ma również kondycja fizyczna obojga partnerów, ich stan zdrowia oraz nastrój i stan psychiki. Zmęczeni i zestresowani rzadziej mamy ochotę na seks, choć udane współżycie jest jedną z najlepszych metod relaksu. W czasie uprawiania miłości wydzielają się też hormony korzystnie wpływające na samopoczucie: endorfiny i oksytocyna, która ma również wpływ na tworzenie się więzi emocjonalnej między partnerami i daje poczucie bezpieczeństwa i szczęścia [1].

Jak zadbać o udane współżycie?

O udane współżycie warto zadbać. Ta sfera ma przełożenie na wiele innych dziedzin życia, choć zazwyczaj ich ze sobą nie wiążemy. Udany seks ma nieoceniony korzystny wpływ na poczucie własnej wartości i pewność siebie. Sprawia też, że po prostu czujemy się lepiej. Jest sporo sposobów, by zadbać o udane współżycie. Tradycyjnie sprawdzą się świece i romantyczna kolacja, która jest doskonałym preludium do gry wstępnej. Warto też zadbać, by do sypialni nie zakradła się rutyna i zaskakiwać partnerkę/partnera nowymi pomysłami na miłosne igraszki. Dobrym sposobem na podgrzanie atmosfery są zmysłowe ubrania i dodatki oraz naturalne afrodyzjaki. Nie trzeba wcale wydawać na nie fortuny – doskonałym afrodyzjakiem są popularne przyprawy korzenne, takie jak gałka muszkatołowa, i cynamon. Można dodać je do potraw lub przyrządzić na ich bazie smaczny napój. Ochotę na miłosne uniesienia zwiększają też niektóre owoce i warzywa (pomidory, awokado, bakłażan) oraz zioła takie jak lubczyk. Warto też regularnie ćwiczyć mięśnie Kegla, czyli mięśnie dna miednicy. Paniom pomoże to wzmocnić doznania, zaś Panowie przez dłuższy czas będą w stanie utrzymać erekcję, a nawet opóźnić ejakulację [2].

Co robić, gdy pojawią się problemy z potencją?

Męska potencja, czyli zdolność do osiągnięcia i utrzymania erekcji, jest wyznacznikiem zdrowia mężczyzny i jego zdolności do odbycia satysfakcjonującego stosunku. Niestety spora część mężczyzn po 40. roku życia boryka się z zaburzeniami erekcji [3]. Ma to wiele przyczyn, w tym niewłaściwy (siedzący) tryb życia i brak kondycji, choroby takie jak otyłość, miażdżyca, depresja, nadciśnienie czy cukrzyca oraz zła dieta, stres i przemęczenie [4]. Przy problemach z erekcją zawsze wskazana jest wizyta u lekarza – urologa, seksuologa lub po prostu lekarza pierwszego kontaktu. Leki stosowane w pierwszej kolejności w leczeniu zaburzeń erekcji to leki z grupy inhibitorów fosfodiesterazy typu 5, np. z sildenafilem [5]. Przykładem mogą być dostępne bez recepty leki Mensil i Mensil Max*, które wspomagają osiągnięcie i utrzymanie erekcji oraz opóźniają ejakulację [6]. Wskazane jest również zdiagnozowanie przyczyny problemów z erekcją, gdyż jak wspomniano powyżej kłopoty te mogą wskazywać na chorobę ogólnoustrojową.

Przypisy:

  1. Krzysztof Nowosielski, Robert Kowalczyk, Barbara Hadacz, Miłość, seks i oksytocyna, Przegląd Seksuologiczny 17/2018: 2-14.
  2. Violetta Skrzypulec-Plinta, Jak przedłużyć czas stosunku u mężczyzny, online: https://www.mp.pl/pacjent/seksuologia/lekarze-odpowiadaja-na-pytania/112965,jak-przedluzyc-czas-stosunku-u-mezczyzn, data dostępu 01.03.2022.
  3. K. Hatzimouratidis, Rekomendacje dotyczące zaburzeń seksualnych u mężczyzn: zaburzenia erekcji i przedwczesny wytrysk, European Association of Urology 2015.
  4. Michał Rabijewski, Zaburzenia erekcji – etiologia i leczenie, Przegląd Urologiczny 2006.
  5. Zbigniew Lew-Starowicz, Inhibitory fosfodiesterazy typu 5 – podobieństwa i różnice. Seksuologia Polska 2003; 1(2): 79-82.
  6. Na podstawie Charakterystyk Produktów Leczniczych Mensil i Mensil Max.
* Mensil oraz Mensil Max zawierają substancję czynną – syldenafil, który należy do leków z grupy inhibitorów fosfodiesterazy typu 5 (PDE5). Lek działa poprzez wspomaganie rozkurczu naczyń krwionośnych w prąciu, zwiększając napływ krwi do prącia podczas podniecenia seksualnego. Syldenafil pomaga osiągnąć wzwód jedynie pod warunkiem uprzedniego pobudzenia seksualnego.
Leki Mensil i Mensil Max są stosowane w leczeniu zaburzeń wzwodu u dorosłych mężczyzn, definiowanych jako niemożność uzyskania lub utrzymania erekcji prącia wystarczającej do odbycia stosunku płciowego.
MENSIL, 25 mg, tabletki do rozgryzania i żucia. Skład: Jedna tabletka zawiera 25 mg syldenafilu w postaci cytrynianu.
MENSIL MAX, 50 mg, tabletki do rozgryzania i żucia. Skład: Jedna tabletka zawiera 50 mg syldenafilu w postaci cytrynianu.
Postać farmaceutyczna: Tabletki do rozgryzania i żucia. Wskazania do stosowania: Produkty lecznicze MENSIL i MENSIL MAX są wskazane do stosowania u dorosłych mężczyzn z zaburzeniami erekcji, czyli niezdolnością uzyskania lub utrzymania erekcji prącia wystarczającej do odbycia stosunku płciowego. W celu skutecznego działania produktów leczniczych Mensil i Mensil Max niezbędna jest stymulacja seksualna. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ze względu na wpływ syldenafilu na przemiany metaboliczne, w których biorą udział tlenek azotu i cykliczny guanozynomonofosforan (cGMP), nasila on hipotensyjne działanie azotanów. Przeciwwskazane jest zatem równoczesne stosowanie syldenafilu z lekami uwalniającymi tlenek azotu (takimi jak azotyn amylu) lub azotanami w jakiejkolwiek postaci. Jednoczesne stosowanie inhibitorów PDE5, w tym syldenafilu, i leków pobudzających cyklazę guanylową, takich jak riocyguat, jest przeciwwskazane, ponieważ może prowadzić do objawowego niedociśnienia tętniczego. Produktów leczniczych przeznaczonych do leczenia zaburzeń erekcji, w tym syldenafilu nie należy stosować u mężczyzn, u których aktywność seksualna nie jest wskazana (np. pacjenci z ciężkimi schorzeniami układu sercowo-naczyniowego, takimi jak niestabilna dławica piersiowa lub ciężka niewydolność serca). Produkty lecznicze Mensil i Mensil Max są przeciwwskazane u pacjentów, którzy utracili wzrok w jednym oku w wyniku niezwiązanej z zapaleniem tętnic przedniej niedokrwiennej neuropatii nerwu wzrokowego (ang. non-arteric anterior ischemic optic neuropaty, NAION), niezależnie od tego, czy miało to związek, czy nie miało związku z wcześniejszą ekspozycją na inhibitor PDE5. Nie badano bezpieczeństwa stosowania syldenafilu w następujących grupach pacjentów: pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby, hipotonią (ciśnienie krwi <90/50 mm Hg), po niedawno przebytym udarze lub zawale serca oraz ze stwierdzonymi dziedzicznymi zmianami degeneracyjnymi siatkówki, takimi jak retinitis pigmentosa (niewielka część tych pacjentów ma genetycznie uwarunkowane nieprawidłowości fosfodiesterazy siatkówki). Stosowanie syldenafilu u tych pacjentów jest przeciwwskazane. Podmiot odpowiedzialny: PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK S.A. 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242 E. Przed zastosowaniem należy zapoznać się z zatwierdzoną charakterystyką preparatu. Dalsze informacje dostępne na życzenie.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Artykuł zewnętrzny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here