Ból pęcherza

Ból zlokalizowany w okolicach pęcherza może mieć różne źródła. Czasem okazuje się wynikiem zakażenia dróg moczowych, czasem – kamicy nerkowej. Sprawdźmy, z czego może wynikać taka dolegliwość oraz jak zapobiegać problemom z układem moczowym.

Kamica nerkowa

Jedną z przyczyn bólu pęcherza mogą być kamienie w jego obrębie. Najczęściej pojawia się wtedy również uczucie parcia na pęcherz, czasem też lekkie krwawienie. Kamienie to złogi powstałe z substancji chemicznych obecnych w moczu. Gdy substancje te nie rozpuszczają się poprawnie, podlegają krystalizacji. Zaczynają zbijać się w większe fragmenty i zalegać w organizmie. To może wywoływać ból pęcherza oraz sprzyjać pojawianiu się infekcji.

Obecność kamieni w obrębie pęcherza moczowego może być przyczyną ataku kolki nerkowej. To niezwykle uciążliwa przypadłość, która objawia się ogromnym bólem, gorączką, nadmierną potliwością, osłabieniem. Najczęściej w trakcie ataku pacjenci trafiają na SOR, gdzie – po wykonaniu stosownych badań – dostają leki rozkurczowe i przeciwbólowe.

Infekcje dróg moczowych

Dolegliwości bólowe zlokalizowane w pęcherzu mogą być też efektem infekcji dróg moczowych. Najczęściej ma ona podłoże bakteryjne, a leczenie wymaga podania antybiotyku. Zakażenia takie częściej dotykają kobiety, co wynika bezpośrednio ze specyficznej budowy – cewka moczowa u pań jest zlokalizowana w bezpośrednim sąsiedztwie odbytu, skąd mogą przedostawać się bakterie.

Infekcja taka objawia się najczęściej bólem, uczuciem parcia na pęcherz, pieczeniem przy oddawaniu moczu. Zapalenie pęcherza niestety ma często charakter nawrotowy.

Zapobieganie chorobom

Żeby zapobiegać pojawieniu się dolegliwości bólowych, należy nauczyć się odpowiednio dbać o swoje zdrowie. Przynajmniej raz w roku wykonujmy podstawowe badania krwi i moczu, by wykluczyć ewentualne choroby. Codziennie pijmy minimum dwa litry płynów. Do naszego jadłospisu włączmy zdrowe, pełnowartościowe produkty. Warzywa, owoce, chude mięso, ryby, jajka, produkty na bazie pełnego ziarna – wszystko to sprawdzi się doskonale. Pamiętajmy też, że nadwaga i otyłość sprzyjają rozwojowi wielu chorób. Zapobiegajmy im, oddając się ulubionej aktywności fizycznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here