bioenergoterapia
Fot.: Unsplash.com

Bioenergoterapia to jedna z gałęzi medycyny alternatywnej, której przypisuje się właściwości lecznicze, choć medycyna konwencjonalna nie uznaje tej formy terapii. Bioenergoterapia polega na oddziaływaniu energią bioterapeuty na osobę poddawaną terapii.

Czym jest bioenergoterapia?

jak działa bioenergoterapia
Fot.: Unsplash.com

Zgodnie z założeniami Medycyny Wschodu w skład organizmu człowieka wchodzą nie tylko dobrze znane układy, takie jak układ nerwowy czy krwionośny, ale także układ energetyczny. Składają się na niego meridiany, czyli południki energetyczne łączące poszczególne organy, a także kilkadziesiąt czakramów, czyli punktów wymiany energii. Główne czakramy zlokalizowane są wzdłuż kręgosłupa. W skład układu energetycznego człowieka wchodzą także aury – aura eteryczna, emocjonalna i astralna. Układ energetyczny odpowiada za wchłanianie i wydalanie energii, a gdy w danym czakramie dojdzie do skumulowania negatywnej energii i zatkania czakramu – pojawiają się określone dolegliwości zdrowotne. Zaburzenia te najpierw pojawiają się w aurze, zatem obserwując aurę można określić, do jakich schorzeń dana osoba ma predyspozycje, a także co dolega aktualnie tej osobie.

Zaburzenia zdrowotne występujące w organizmie wpływają na zaburzenia pola energetycznego człowieka. W pierwszym etapie schorzenia występuje tzw. podpole energetyczne, gdy brak jest przepływu energii między komórkami – i to stanowi doskonałe warunki do tego, aby pojawiły się nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu. Na tym etapie proces chorobowy dopiero się rozpoczyna, zatem brak jest jakichkolwiek objawów klinicznych. Z kolei silniejszemu rozwojowi procesu chorobowego towarzyszy pojawienie się nadpola energetycznego. Bioenergoterapia to metoda medycyny niekonwencjonalnej, która koncentruje się przede wszystkim na redukowaniu takiego nadpola energetycznego.

Na czym polega zabieg bioenergoterapii?

Zabieg bioenergoterapii polega na przekazywaniu energii od bioenergoterapeuty do pacjenta. Ma na celu odblokowanie kanałów bioenergetycznych w organizmie pacjenta. Pierwszym etapem jest zawsze dokładny wywiad kliniczny z pacjentem. Potem osoba poddawana terapii powinna przyjąć wygodną pozycję, a bioenergoterapeuta trzyma wyciągnięte ręce nad głową pacjenta, kierując dłońmi od czubka głowy do stóp. W ten sposób terapeuta wyczuwa zaburzenia pola energetycznego i może wstępnie zdiagnozować problemy ze zdrowiem. W czasie pierwszego oraz kolejnych zabiegów bioenergoterapeuta oddziałuje swoją energią na pacjenta, co osoba leczona odbiera jak uczucie ciepła, mrowienie, drętwienie określonych okolic ciała. Kolejne etapy zabiegu to oczyszczenie organizmu, jego energetyzowanie, przywrócenie stabilizacji energetycznej oraz odcięcie energii, czyli pozostawienie w ciele pacjenta energii przekazanej przez bioenergoterapeutę.

Aby mieć pewność, że zabieg wykonany będzie przez kompetentną osobę, można sprawdzić bioenergoterapeutę wykonującego zabieg, kontaktując się z Polskim Towarzystwem Psychotronicznym. Bioenergoterapeuta nie ma prawa stawiać medycznej diagnozy, może jedynie wskazać obszar ciała, w którym wyczuwa zaburzenie przepływu energii. Poza kompetencją bioenergoterapeuty jest przepisywanie leków, a także odradzanie kontaktu z lekarzem.

Wskazania do bioenergoterapii

wskazania do bioenergoterapii
Fot.: Unsplash.com

Istnieje wiele powodów, dla których spora grupa osób decyduje się na zabiegi bioenergoterapii. Zabiegi mogą okazać się pomocne w celu kompleksowego wzmocnienia organizmu i poprawy ogólnego samopoczucia. Bardziej konkretne wskazania do bioenergoterapii to:

  • dolegliwości bólowe (migreny, bóle kręgosłupa i stawów)
  • bezsenność
  • nerwica
  • depresja
  • choroby kobiece
  • zaburzenia w funkcjonowaniu przewodu pokarmowego.

Brak jest przeciwwskazań do bioenergoterapii, a jedynym efektem niepożądanym może być ten związany z zaprzestaniem konwencjonalnego leczenia.

Bibliografia:

Ulman R., Bioenergoterapia praktyczna; 2017

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here