amarantus w kuchni
Fot.: Unsplash.com

Amarantus, czyli szarłat wyniosły to roślina o bardzo cennych nasionach. Tysiące lat temu roślina ta uprawiana była przez Majów, do Europy trafiła za sprawą Kolumba. A w XXI wieku amarantus uznany został za superfood, czyli żywność, której spożywanie przynosi wymierne korzyści dla zdrowia. Czym amarantus zasłużył sobie na takie uznanie dietetyków?

Czym jest amarantus?

amarantus
Fot.: Unsplash.com

Amarantus to roślina uprawiana na terenie Ameryki Północnej i Południowej, Azji oraz Afryki; uprawiana jest także w Polsce. Nasiona amarantusa mają postać drobnych ziaren wielkości maku. Charakteryzują się bardzo wysoką zawartością związków odżywczych – nie brakuje z nich białka, witamin i składników mineralnych. W porównaniu do zbóż, amarantus zawiera sporo białka, które stanowi aż 18%. Białko to jest łatwo przyswajalne i cechuje się bogatym składem aminokwasowym. Na szczególną uwagę zasługuje wysoka zawartość aminokwasów egzogennych, czyli związków, które nie mogą być zsyntetyzowane przez organizm – stąd konieczność dostarczenia ich wraz z dietą. Amarantus zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne, dlatego uznawane jest za doskonałe źródło białka, także dla wegetarian i wegan.

Równie imponujący jest skład kwasów tłuszczowych zawartych w nasionach amarantusa – nie brakuje w nich nienasyconych kwasów tłuszczowych, takich jak kwas linolowy, oleinowy, linolenowy. Wysoka jest także zawartość skwalenu redukującego poziom cholesterolu.

Amarantus jest wolny od glutenu, zatem z powodzeniem może zastępować zboże w diecie osób z nietolerancją glutenu. Kolejne korzystne cechy amarantusa to wysoka zawartość błonnika, a także składników mineralnych – żelaza, magnezu, wapnia, kobaltu czy jodu. Oczywiście nie brakuje także witamin, zwłaszcza tych z grupy B oraz antyoksydantów – flawonoidów, polifenoli, beta karotenu.

Właściwości prozdrowotne amarantusa

Błonnik pomaga zrównoważyć poziom cholesterolu poprzez zmniejszenie złego cholesterolu w układzie sercowo-naczyniowym. Amarantus posiadają dużą ilość witaminy K, która poprawia zdrowie układu krążenia. Potas obniża ciśnienie krwi, zmniejszając obciążenie układu sercowo-naczyniowego i rozszerzając naczynia krwionośne. Zmniejsza również ryzyko miażdżycy. Wysokie stężenie fitosteroli pomaga również w redukcji złego cholesterolu.

Dzięki zawartości witamin z grupy B i magnezu, amarantus może wpływać korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego, a także samopoczucie psychiczne. Wysoka zawartość wapnia sprawia, że regularne spożywanie amarantusa przekłada się na wzmocnienie kości. Z kolei doskonale przyswajalne białko umożliwia rozbudowę masy mięśniowej i wspomaga regenerację organizmu. Jako źródło żelaza, amarantus może zapobiegać rozwojowi anemii.

Organizm ludzki narażony jest na szkodliwe działanie wolnych rodników. Przeciwutleniacze są naturalne związkami, które pomagają w ochronie organizmu przed tymi wolnymi rodnikami. Amarantus zawiera duże ilości kwasu fenolowego, kwasu waniliowego, kwasu p-hydroksybenzoesowego i kwasu galusowego, które pomagają chronić przed wieloma chorobami zwyrodnieniowymi, takimi jak cukrzyca, choroby serca, a nawet rak.

Jak gotować amarantus?

amarantus przepisy
Fot.: Unsplash.com

Aby ugotować nasiona amarantusa, należy wrzucić ziarna na wrzącą, osoloną wodę i gotować przez  15 – 20 minut. Amarantus wykorzystać można w wielu daniach – doskonale sprawdza się jako dodatek do sałatek, warzyw na ciepło, mięs czy ryb. Nasiona lub mąkę amarantusową można wykorzystać w wypiekach czy deserach. W kuchni wykorzystać można także amarantus ekspandowany, który można spożywać bez obróbki cieplnej. Takie ziarna przypominają nieco ryż dmuchany i mogą być dodawane do deserów, jogurtów czy zup. W sklepach dostępne są także płatki amarantusowe, z których można przyrządzić zdrową i smaczną alternatywę dla tradycyjnej owsianki.

Bibliografia:

Klebaniuk R. i in., Wartość odżywcza wybranych produktów spożywczych z udziałem amarantusa; Probl Hig Epidemiol, 2018

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here