Alergia na roztocza kurzu domowego jest bardzo powszechna i może wywoływać reakcje alergiczne, takie jak astma, egzema i nieżyt nosa. Zmniejszenie liczby roztoczy może zmniejszyć te reakcje, dlatego profilaktyka i leczenie alergii na roztocza wymaga utrzymywania czystości pościeli i materaców, wietrzenia pomieszczeń oraz pozbycia się z domu dywanów czy zasłon.
Spis treści
Co to są roztocza kurzu domowego?

Roztocza kurzu domowego to mikroskopijne stworzenia, których nie można zobaczyć gołym okiem. Żyją we wszystkich naszych domach i żywią się głównie złuszczonym naskórkiem skóry. Występują najczęściej w ciepłych, wilgotnych miejscach, gdzie kurz zawiera złuszczoną skórę. Obszary te obejmują poduszki, materace, dywany, miękkie meble i miękkie zabawki, a nawet ubrania.
Roztocza są nieszkodliwe dla większości z nas, ale u niektórych mogą powodować objawy alergiczne. Objawy te są spowodowane wdychaniem substancji zwanych alergenami, które są zawarte w odchodach roztoczy. Odchody są tak małe, że unoszą się w powietrzu i mogą być wdychane. Istnieją również inne alergeny, które mogą wywoływać reakcje alergiczne, np. pleśnie, naskórek kotów i psów lub pyłki drzew i traw.
Kto jest narażony na alergię na roztocza?
Jednym z najważniejszych czynników ryzyka rozwoju alergii na roztocza jest rodzinne występowanie alergii. Poza predyspozycjami genetycznymi, niemałe znaczenie ma narażenie na roztocza. Przebywanie w zakurzonych, niewietrzonych pomieszczeniach zwiększa ryzyko alergizacji. Szczególnie narażone są małe dzieci i młodzież.
Alergia na roztocza kurzu domowego nasila się przede wszystkim w okresie jesienno – zimowym. Co prawda nie ma wówczas lepszych warunków do namnażania się roztoczy, ale rzadziej wietrzymy mieszkania.
Jak rozpoznać alergię na roztocza kurzu domowego?

Roztocza kurzu domowego to alergeny wziewne, zatem podstawowe objawy alergii to przede wszystkim alergiczny nieżyt nosa. Pojawia się wodnisty, obfity katar, kaszel, kichanie. Możliwe jest drapanie w gardle i w nosie, chrypka, duszności i świszczący oddech. Może dojść do nasilenia astmy oskrzelowej. Przy kontakcie kurzu ze spojówką oka może dojść do wystąpienia alergicznego zapalenia spojówek. Wówczas oko jest zaczerwienione i łzawi, pojawia się opuchlizna i świąd oczu. Ponadto mogą pojawić się takie ogólne objawy jak zmęczenie, senność, bóle głowy, zaburzenia koncentracji.
W celu rozpoznania alergii na roztocza kurzu domowego konieczne jest wykonanie testów alergicznych. W próbce krwi można zbadać poziom swoistych przeciwciał klasy IgE, skierowanych przeciwko roztoczom. Ponadto mogą być wykonane testy skórne.
Leczenie alergii na roztocza
W celu łagodzenia alergii na roztocza skórne konieczne jest stosowanie leków przeciwhistaminowych, a w razie potrzeby także glikokortykosteroidów. Kluczowe znaczenie ma jednak odpowiednie przygotowanie mieszkania. Roztocza kurzu domowego preferują ciepłe i wilgotne domy. Wilgoć może również prowadzić do wzrostu pleśni, które również mogą powodować reakcje alergiczne. Oto kilka sposobów na uniknięcie wilgoci :
- Otworzyć okna lub otwory wentylacyjne w kuchniach i łazienkach podczas i po gotowaniu, myciu i kąpieli. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wilgoci na resztę domu, trzymać drzwi do pokoju zamknięte
- Unikać suszenia ubrań w pomieszczeniach, szczególnie w sypialniach i salonach, chyba że przy użyciu suszarek wentylowanych na zewnątrz.
- Otwierać okna lub otwory wentylacyjne w sypialni
- Uruchomić centralne ogrzewanie o kilka stopni niżej (szczególnie w sypialni)
Usuwanie kurzu jest ważne w domach alergików. Aby zapobiec osadzaniu się kurzu w domu, należy pamiętać o następujących zasadach:
- Zmniejszenie liczby przedmiotów, na których może gromadzić się kurz, zwłaszcza jeśli są trudne do czyszczenia np. dywany, liczne przedmioty na półkach
- Umieszczanie książek w zamkniętych gablotach oraz wkładanie ubrań i innych przedmiotów do szafek lub szuflad
- Regularne czyszczenie powierzchni / przedmiotów, w których zbiera się kurz, za pomocą wilgotnej szmatki (suche szmatki nie zbierają całego kurzu)
- Regularne przecieranie rolet okienne wilgotną szmatką.
Bibliografia:
Jurkiewicz D., Alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa wywołane przez roztocza kurzu domowego; Alergologia Współczesna, 2000