roztocza kurzu domowego
Fot.: Unsplash.com

Alergia na roztocza kurzu domowego jest bardzo powszechna i może wywoływać reakcje alergiczne, takie jak astma, egzema i nieżyt nosa. Zmniejszenie liczby roztoczy może zmniejszyć te reakcje, dlatego profilaktyka i leczenie alergii na roztocza wymaga utrzymywania czystości pościeli i materaców, wietrzenia pomieszczeń oraz pozbycia się z domu dywanów czy zasłon.

Co to są roztocza kurzu domowego?

alergia na roztocza
Fot.: Unsplash.com

Roztocza kurzu domowego to mikroskopijne stworzenia, których nie można zobaczyć gołym okiem. Żyją we wszystkich naszych domach i żywią się głównie złuszczonym naskórkiem skóry. Występują najczęściej w ciepłych, wilgotnych miejscach, gdzie kurz zawiera złuszczoną skórę. Obszary te obejmują poduszki, materace, dywany, miękkie meble i miękkie zabawki, a nawet ubrania.

Roztocza są nieszkodliwe dla większości z nas, ale u niektórych mogą powodować objawy alergiczne. Objawy te są spowodowane wdychaniem substancji zwanych alergenami, które są zawarte w odchodach roztoczy. Odchody są tak małe, że unoszą się w powietrzu i mogą być wdychane. Istnieją również inne alergeny, które mogą wywoływać reakcje alergiczne, np. pleśnie, naskórek kotów i psów lub pyłki drzew i traw.

Kto jest narażony na alergię na roztocza?

Jednym z najważniejszych czynników ryzyka rozwoju alergii na roztocza jest rodzinne występowanie alergii. Poza predyspozycjami genetycznymi, niemałe znaczenie ma narażenie na roztocza. Przebywanie w zakurzonych, niewietrzonych pomieszczeniach zwiększa ryzyko alergizacji. Szczególnie narażone są małe dzieci i młodzież.

Alergia na roztocza kurzu domowego nasila się przede wszystkim w okresie jesienno – zimowym. Co prawda nie ma wówczas lepszych warunków do namnażania się roztoczy, ale rzadziej wietrzymy mieszkania.

Jak rozpoznać alergię na roztocza kurzu domowego?

objawy alergii na roztocza
Fot.: Unsplash.com

Roztocza kurzu domowego to alergeny wziewne, zatem podstawowe objawy alergii to przede wszystkim alergiczny nieżyt nosa. Pojawia się wodnisty, obfity katar, kaszel, kichanie. Możliwe jest drapanie w gardle i w nosie, chrypka, duszności i świszczący oddech. Może dojść do nasilenia astmy oskrzelowej. Przy kontakcie kurzu ze spojówką oka może dojść do wystąpienia alergicznego zapalenia spojówek. Wówczas oko jest zaczerwienione i łzawi, pojawia się opuchlizna i świąd oczu. Ponadto mogą pojawić się takie ogólne objawy jak zmęczenie, senność, bóle głowy, zaburzenia koncentracji.

W celu rozpoznania alergii na roztocza kurzu domowego konieczne jest wykonanie testów alergicznych. W próbce krwi można zbadać poziom swoistych przeciwciał klasy IgE, skierowanych przeciwko roztoczom. Ponadto mogą być wykonane testy skórne.

Leczenie alergii na roztocza

W celu łagodzenia alergii na roztocza skórne konieczne jest stosowanie leków przeciwhistaminowych, a w razie potrzeby także glikokortykosteroidów. Kluczowe znaczenie ma jednak odpowiednie przygotowanie mieszkania. Roztocza kurzu domowego preferują ciepłe i wilgotne domy. Wilgoć może również prowadzić do wzrostu pleśni, które również mogą powodować reakcje alergiczne. Oto kilka sposobów na uniknięcie wilgoci :

  • Otworzyć okna lub otwory wentylacyjne w kuchniach i łazienkach podczas i po gotowaniu, myciu i kąpieli. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wilgoci na resztę domu, trzymać drzwi do pokoju zamknięte
  • Unikać suszenia ubrań w pomieszczeniach, szczególnie w sypialniach i salonach, chyba że przy użyciu suszarek wentylowanych na zewnątrz.
  • Otwierać okna lub otwory wentylacyjne w sypialni
  • Uruchomić centralne ogrzewanie o kilka stopni niżej (szczególnie w sypialni)

Usuwanie kurzu jest ważne w domach alergików. Aby zapobiec osadzaniu się kurzu w domu, należy pamiętać o następujących zasadach:

  • Zmniejszenie liczby przedmiotów, na których może gromadzić się kurz, zwłaszcza jeśli są trudne do czyszczenia np. dywany, liczne przedmioty na półkach
  • Umieszczanie książek w zamkniętych gablotach oraz wkładanie ubrań i innych przedmiotów do szafek lub szuflad
  • Regularne czyszczenie powierzchni / przedmiotów, w których zbiera się kurz, za pomocą wilgotnej szmatki (suche szmatki nie zbierają całego kurzu)
  • Regularne przecieranie rolet okienne wilgotną szmatką.

Bibliografia:

Jurkiewicz D., Alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa wywołane przez roztocza kurzu domowego; Alergologia Współczesna, 2000

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here