akupunktura
Fot.: Unsplash.com

Akupunktura polega na wbijaniu bardzo cienkich igieł przez skórę w strategicznych punktach na ciele. Jako kluczowy element tradycyjnej medycyny chińskiej, akupunktura jest najczęściej stosowana w leczeniu bólu. Coraz częściej akupunktura jest stosowana w postaci zabiegu poprawiającego ogólne samopoczucie. Tradycyjna medycyna chińska traktuje akupunkturę jako technikę równoważenia przepływu energii lub siły życiowej – znanej jako chi lub qi. Poprzez wprowadzenie igieł do określonych punktów wzdłuż tych dróg przepływu energii, przepływ energii ma powrócić do stanu równowagi. Z kolei współcześni praktycy bardzo często postrzegają punkty akupunktury jako miejsca do stymulowania nerwów, mięśni i tkanki łącznej.

Na czym polega akupunktura?

wskazania do akupunktury
Fot.: Unsplash.com

Akupunktura polega na wprowadzaniu bardzo cienkich igieł przez skórę w strategicznych punktach na ciele. Akupunktura to metoda medycyny alternatywnej, która jest najczęściej stosowana w leczeniu bólu. W badaniach naukowych wykazano, że wbijanie igiełek w określone punkty na ciele wpływa na wydzielanie adenozyny – aminokwasu aktywowanego w skórze w celu łagodzenia bólu. I to może wyjaśniać, w jaki sposób akupunktura polega w łagodzeniu dolegliwości bólowych.

Chińczycy określili 660 punktów akupunkturowych, których nakłuwanie wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego, a za jego pośrednictwem – także na liczne narządy i układy. Efektem działania akupunktury jest nie tylko pobudzenie wydzielania wspomnianej adenozyny, ale także innych neuroprzekaźników. Ponadto dochodzi do pobudzenia krążenia krwi, relaksacji mięśni oraz redukcji stanów zapalnych. Ponadto możliwe jest pobudzenie potencjału regeneracyjnego komórek.

Wskazania do akupunktury

Uważa się, że punkty akupunktury stymulują ośrodkowy układ nerwowy. Wywołane w ten sposób zmiany biochemiczne mogą stymulować naturalne zdolności lecznicze organizmu i promować poprawę samopoczucia psychofizycznego. Badania National Institutes of Health (NIH) wykazały, że akupunktura jest skutecznym leczeniem samodzielnie lub w połączeniu z konwencjonalnymi terapiami w leczeniu:

  • nudności spowodowanych znieczuleniem chirurgicznym i chemioterapią
  • uzależnień
  • bólów głowy
  • bólów menstruacyjnych
  • fibromialgii
  • choroby zwyrodnieniowej stawów
  • bólu pleców
  • nadciśnienia.

Przeciwwskazania do akupunktury

Ryzyko wykonywania zabiegu akupunktury jest niskie, gdy zabieg wykonuje certyfikowany specjalista akupunktury za pomocą sterylnych igieł. Częste działania niepożądane obejmują bolesność i niewielkie krwawienie lub siniaki w miejscach, w które włożono igły. Jednorazowe igły są obecnie standardem praktyki, więc ryzyko infekcji jest minimalne. Nie każdy jest dobrym kandydatem do akupunktury. Pacjent może być narażony na powikłania, jeśli:

  • cierpi na zaburzenia krzepnięcia krwi; wówczas prawdopodobieństwo krwawienia lub powstawania siniaków z igieł wzrasta
  • ma rozrusznik serca; akupunktura, która polega na zastosowaniu łagodnych impulsów elektrycznych do igieł może zakłócać działanie rozrusznika serca
  • kobieta jest w ciąży; niektóre rodzaje akupunktury mogą spowodować przedwczesny poród.

Jak wygląda zabieg akupunktury?

zabieg akupunktury
Fot.: Unsplash.com

Zabieg akupunktury może potrwać do 60 minut. Igły do akupunktury mają zróżnicowaną długość i grubość; igły te są wprowadzane na różne głębokości w strategicznych punktach na ciele. Igły są bardzo cienkie, więc ich wbijanie zwykle powoduje niewielki dyskomfort. Ludzie często w ogóle ich nie czują. W typowym zabiegu stosuje się od pięciu do 20 igieł. Punkty akupunktury znajdują się we wszystkich obszarach ciała. Czasami odpowiednie punkty są daleko od obszaru bólu. Gdy igła osiągnie właściwą głębokość, może wystąpić łagodne uczucie bólu i mrowienia. Specjalista wykonujący zabieg może delikatnie poruszać lub kręcić igłami po umieszczeniu ich w odpowiednich punktach lub zastosować ciepło czy łagodne impulsy elektryczne do igieł. W większości przypadków igły pozostają na swoim miejscu przez 10 do 20 minut, podczas gdy pacjent leży nieruchomo i relaksuje się. Zwykle nie ma dyskomfortu, gdy igły są usuwane.

Bibliografia:

Badarchin T., Galsan K., Akupunktura. Praktyczny przewodnik po chińskiej sztuce medycznej; Vital, 2014

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here