Używana od tysięcy lat w Chinach, akupresura stosuje te same zasady co akupunktura w celu promowania relaksacji ciała i odnowy biologicznej oraz leczenia rozmaitych dolegliwości i chorób. Akupresura jest często uważana po prostu za odpowiednik akupunktury bez igieł. Technika ta koncentruje się na uciskaniu określonych punktów na ciele, co ma na celu usprawnienie przepływu energii i kompleksową poprawę stanu zdrowia.
Spis treści
Czym jest akupresura?

Tradycyjna chińska teoria medyczna opisuje specjalne akupunkty lub punkty akupresury, które leżą wzdłuż dróg przepływu energii w organizmie. Są to te same drogi i akupunkty, jak te ukierunkowane na akupunkturę. Uważa się, że przez te niewidzialne kanały (meridany) płynie energia witalna – lub siła życiowa zwana qi (ch’i). Uważa się również, że te 12 głównych ścieżek łączy określone narządy lub sieci narządów, organizując system komunikacji w całym ciele. Gdy jedna ze ścieżek jest zablokowana – pojawiają się zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu i może rozwinąć się choroba. Akupresura i akupunktura mają pomóc przywrócić przepływ energii i odzyskanie równowagi energetycznej organizmu. W przebiegu stresu, urazu, pogorszenia krążenia krwi czy stanu zapalnego może dojść do nasilonego wydzielania kwasu mlekowego i pojawienia się nadmiernego napięcia i bolesności mięśni. To napięcie mięśni koncentruje się wokół punktów akupresurowych. Uciskanie tych punktów podczas sesji akupresury prowadzi do pobudzenia wydzielania endorfin, zwanych hormonami szczęścia. Endorfiny to neuroprzekaźniki łagodzące dolegliwości bólowe, usprawniają przepływ krwi wpływając na lepsze dotlenienie i odżywienie komórek. Na ciele człowieka jest ponad 360 punktów akupresurowych, a ich największa kumulacja występuje na dłoniach i stopach.
Uciskanie określonych punktów na ciele, odpowiadających konkretnym narządom może usprawnić przepływ energii przez te narządy. Niekiedy uciskanie tych punktów może być bolesne, co świadczy o zaburzonym przepływie energii przez ten punkt. Wraz z postępem terapii ból powinien ustępować.
Jak działa akupresura?
Specjaliści akupresury używają palców, dłoni, łokci lub stóp, a także specjalnych urządzeń do wywierania nacisku na akupunkty rozmieszczone w różnych lokalizacjach ciała. Czasami akupresura obejmuje również rozciąganie lub masaż. Podczas sesji akupresury pacjent leży w pełni ubrany na miękkim stole do masażu. Specjalista delikatnie naciska na punkty akupresury na ciele. W metodzie pobudzającej uciskanie punktów akupresurowych jest szybkie i rytmiczne, a w metodzie hamującej wykonywane są powolne, okrężne ruchy. Sesja trwa zazwyczaj około jednej godziny. Konieczne może być wykonanie kilka sesji, aby uzyskać najlepsze wyniki. Skuteczność akupresury jest na tyle wysoka, że Światowa Organizacja Zdrowia uznaje tą formę terapii medycyny alternatywnej jako skuteczną metodę leczenia takich schorzeń jak astma, alergia, migrena, a także dolegliwości bólowe o rozmaitym podłożu.
Wskazania do stosowania akupresury

Akupresura pozwala na łagodzenie wielu dolegliwości. Najważniejsze wskazania do stosowania akupresury to łagodzenie przebiegu takich dolegliwości i schorzeń jak:
- alergie
- bezsenność
- ból brzucha, niestrawność
- bóle pleców
- rwa kulszowa
- bóle głowy i migreny
- zaburzenia emocjonalne, stany lękowe, depresja
- zaburzenia sprawności seksualnej i impotencja
- zespół napięcia przedmiesiączkowego
- zaburzenia pamięci i koncentracji
- skurcze mięśni
- chorzenia układu krążenia
Przeciwwskazania do akupresury
Zabiegi akupresury są bezpieczne, jednak istnieje kilka przeciwwskazań do ich wykonania. Zabiegu nie wykonuje się u kobiet w ciąży, chorych na na nowotwory, osób po przebytym zawale serca oraz cierpiących na zakrzepicę. Ponadto przeciwwskazaniem do akupresury jest obecność na skórze infekcji czy stanów zapalnych.
Bibliografia:
Popowicz D., Akupresura w praktyce; Wydawnictwo Złote Myśli 2007